Direktlänk till inlägg 21 juli 2015
Tisdag den 21/7
Godmorgon, jag vet inte om det är så god egentligen.
Men jag tar det från början.
Igår åkte vi iväg och handlade lite smått som behövdes, ny kedja till sågen och sådant.
Innan dess hade jag plockat ihop lite som jag behöver i stugan och det efter en natt med en ständigt jamande Mirabell.
Men inte kan man vara arg på henne för det, hon har säkert sin anledning att prata med oss, bara vårt fel att vi inte förstår var hon vill.
Sedan började jag strula på med min lilla blå, den bärbara datorn jag har med till stugan och andra resor.
Skulle koppla ihop den delade disken så att jag endast hade C:
Men inte gick det, skulle installera nytt XP, men inte gick det heller så nu tror jag den pajat helt för jag får en trevlig blå skärm med vit text.
Så jag lade den åt sidan, på köksbordet och hämtade min andra bärbara som är mycket tyngre.
Det är Eriks gamla avancerade där man kan vända på skärmen och ha som en tidig platta, fast pekskärmen fungerar inte.
Samma sak där att jag skulle montera ihop C och D till en då C: var ganska liten och full.
Den har Fönster 7 men inte lyckades jag med det heller.
Inte heller att installera om det, så nu har jag två datorer på köksbordet som bara ligger där.
I framtiden får jag väl använda mobilen och den fungerar ÄNNU.
Inatt har jag väl inte såvit något alls, har inte Mirabell gått omkring och jamat så har jag hostat och så har Gunnar velat in och ut några gånger. Hjälpte inte det så har dataproblemen rört om i tankekontoret.
Nu har jag i alla fall fått iväg några räkningar och faktiskt ordnat så jag kan kolla mejl i mobilen och då inte bara min mobilmejl utan mina andra konton
Nä jag får ingen ro att skriva så jag säger att solen skiner ute.
Godmorgon
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|