Direktlänk till inlägg 16 juni 2019
Söndag den 16/6
Idag fyller sonen till dom vi åt surströmming med igår kväll år så GRATTIS Pontus långt där borta (Singapore)
Vad kan få en människa till att flytta dit bort om inte jobb och kärleken så jag är jäkligt glad att Tomas bara bor i Jönköping
Tomas och Pontus är ju jämngamla och umgicks liksom alla barnen Hammarbäcks gjorde.
Men igår så städade vi och plockade undan här hemma för att det ska vara klart för Tomas och Sara med deras barn att bo här i huset i sommar.
Men Maria, din racercykel, vad ska vi göra med den? Ska jag pumpa så att du kan ta hem den eller förpassa den ut i förrådet?
Du borde ta hem den så att du fortsätter cykla så sliter du inte så mycket på löparskorna.
När vi var eller vi blev inte klara med städningen men klockan blev klar för att vi skulle gå bort till grannarna så det blev duschen och byta om och sedan en promenad på 250 meter till Klövervägen där Hammarbäcks från Örebro var och vi skulle äta surströmming.
Jag åt faktiskt två färdigrensade kalla laxar (Kallax surströmming) och en massa annat som potatis lök och bröd med smör på.
Så vågen visade idag (piiiip) kg.
Vi satt ute och jag hade inte så mycket på mig men skönt tills det började bli kväll, till slut gick vi in till den inglasade och där var det skönare.
Vi satt ända till midnatt då gästerna ville dra sig tillbaka till övervåningen där de skulle övernatta. Idag fortsätter de eller ganska just nu går tåget söderut, fattas bara att en gammal lokförare att man tar tåget.
Det blev lite kallt med bara axlar och ben att gå hem i +10° nånting och här hemma blev vi mottagna av kisse som bara ville in och åt lite, sedan ut igen och vi gick isäng.
Jag somnade ganska fort och har sovit gott, strömmingen var inte så salt så jag klarade mig från värken och så drack jag mycket igår. 2 öl, 5-6 koppar kaffe och så bubbelvatten, Loka var det visst.
Idag skiner solen och det är varmt, vi steg upp vid åtta och har ätit frukost ute.
Gunnar gillar att sitta en stund hos Inger, det har blivit en rutin hos dem på den där platsen.
Jag ska bara skriva det här så blir det mer städning och sedan ska vi ta hojen på en tur i eftermiddag.
Kanske tillsammans med Vännäsbyborna Vigren men vi får se senare idag.
Det är skönt ute och jag har, fortfarande ingen temp där ute, på min givare här i fönstret
Tror att det är dags för nya batterier, igen.
Men Telldus visar +23,1° och väderstationen Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2019-06-16 09:30:10
Temperatur: 20,4 °C |
Lufttryck: 1009,6 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 65 % |
Vindstyrka: 3,9 m/s från SSE, i byarna 5,4 m/s |
Kyleffekt: 20,4 °C |
Inne hos oss. Temp: 22,0 °C Fukt: 52 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,6 mm |
Månaden: 22,2 mm |
Året: 153,6 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 22,9 °C Klockan: 08:07 | Temp - Max: 24,1 °C Klockan: 13:57 |
Temp - Min: 11,0 °C Klockan: 03:39 | Temp - Min: 11,5 °C Klockan: 00:00 |
Lufttryck - Max: 1012,2 hPa Klockan: 00:00 | Lufttryck - Max: 1012,9 hPa Klockan: 14:22 |
Lufttryck - Min: 1009,5 hPa Klockan: 08:39 | Lufttryck - Min: 1011,3 hPa Klockan: 01:14 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: ----- |
Sol upp: 02:16 |
Sol ned: 23:05 |
Skymning: ----- |
Dagsljus: 24:00 tim:min |
Dag längd: 20:49 tim:min |
Morgondagen: There will be 1min 57s more daylight tomorrow |
Måne upp: 21:33 |
Månfas: Waxing Gibbous ![]() |
Måne ned: 02:27 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
Det blåser en aning men inte mycket.
Så här ser det ut här hemma och bakom stugan
Vi kanske åker inåt landet och äter pizza i Bjurholm, en årlig tradition och dom är bara så stora och goda där på Pizzeria Michelangelos Bjurholm
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
|