Direktlänk till inlägg 2 december 2021
Torsdag den 2/12
Igår strulade jag nog mest på med min Squeesebox, alltså Logitechs mediaspelare som vi kört musik från vår NAS med.
Men så slutade Synplogy stödja den och till världens ilska. Det är många som drabbats ute i världen har jag förstått från forum jag försökt läsa på.
Men en idé jag fick var att installera programvara i datorn och köra genom den
Och tänk, den skannade igenom all musik och jag kunde köra julmusik i köket igen.
Sedan skulle jag bara få igång det här i kontoret också då mediaspelaren låg här på datorn, behövde bara installera Perl och starta om min dator.
Givetvis förstår jag att min dator måste vara igång för att kunna spela men det är den ju oftast.
Omstart och. Ja då sket sig allt och ingenting fungerade längre, försökte och försökte men jag fick aldrig igång musiken igen.
Den hittade inte någonting att spela upp. Har faktiskt inte kollat om mina CD finns kvar som rippade MP3 på min NAS.
Jag tror det blir brända CD-skivor i köket. Jag har ju en låda med nya sådana här.
Släppte ut Lycka och så gick jag på toa men hann bara börja med "nummer 2", alltså skita då jag hör kattluckan och en glad Lycka kom in och serverade en talgoxe och grönsaker vid mina fötter. Det följde med gräs av någon anledning.
Var rädd för att den skulle kvickna till och flyga upp men den låg så snällt där och jag lyckades ta den i handen och gå ut med den.
Lade på ett skyddat ställe ute på altanen och senare var den borta.
Jag gissar på att den krockat med ett fönster och var avsvimmad.
Men inne gick Lycka omkring och letade sin gåva till mig.
Kallt ute och jag har ont i ryggen igen, har nog suttit för länge här de sista dagarna eller så har jag gjort något annat.
Inger kom sent hem, först efter 7 och jag tog lutfisk till middag, Inger åt nån kyckling som var kvar. Standardmiddag alltså. RESTER och dom tar tydligen aldrig slut.
Till det såg vi på svensk och dansk julkalender.
Den Norska får inte visas utanför landet då det är en dramaproduktion enligt svarsmejlet jag fick på min fråga om att se den här i Sverige.
01.12.2021 10:40:55 - jan.sandstrom@vasterslatt.se
Hejsan från er granne. Nu hamnar NRK på svarta listan och får inga julklappar då vi här i Sverige inte kan se den norska julkalendern "Kristiania magiske tivolitheater" som brukar vara den bästa av alla som sänds. Men vi kunde då se Team Bachstad och det tackar jag för, ett härligt program. Får väl ändå önska er alla en skön advent och jul m.m Jan Sandström i Umeå Sverige.
Mina smileys kom inte med hit.
Fick ett snabbt svar från NRK.
Hei. Takk for e-post.
Dette er en dramaproduksjon, derfor har vi publiseringsrettigheter kun for "Norge" for denne serien.
Vennlig hilsen / Best regards
Ola
Informasjonskonsulent
NRK Publikumsservice
Telefon: 23 04 70 00
Epost: info@nrk.no
Efter kalendrarna såg vi senaste avsnittet på Bonde mitt i stan och efter det fortsatte jag på säsong tre av Vilse i rymden eller Lost in space som den heter i original.
Sedan sängen och i rummet i andra änden av huset, Anders gamla sovrum och med filt för det var kallt där men sängen hård och skön och så fick jag ju sällskap.
Lycka kommer och ligger hos mig när jag är i eget rum men inte uppe i dubbelsängen eller i stugan tillsammans med Inger.
Men det beror nog på att då ligger Gunnar tillsammans med oss men sängen rymmer nog alla ändå.
Jag har sovit gott trotts trilskande rygg, det är nog muskelproblem känns det som så det blir till att röra måttligt på mig och ändå ta det lugnt.
Ute är det kallt men inte -27,4° som det var vid stugan utan "bara" -20,5° och nu endast -13,6° utanför fönstret, svag vind och mulet.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2021-12-02 09:15:14
Temperatur: -14,0 °C |
Lufttryck: 991,7 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 65 % |
Vindstyrka: 1,9 m/s från NW, i byarna 2,4 m/s |
Kyleffekt: -18,6 °C |
Inne hos oss. Temp: 20,5 °C Fukt: 29 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 0,0 mm |
Året: 560,7 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: -14,0 °C Klockan: 09:05 | Temp - Max: -12,8 °C Klockan: 00:00 |
Temp - Min: -20,6 °C Klockan: 01:56 | Temp - Min: -20,3 °C Klockan: 23:53 |
Lufttryck - Max: 992,0 hPa Klockan: 09:08 | Lufttryck - Max: 990,4 hPa Klockan: 00:44 |
Lufttryck - Min: 988,7 hPa Klockan: 00:17 | Lufttryck - Min: 988,0 hPa Klockan: 19:11 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 07:46 |
Sol upp: 08:56 |
Sol ned: 14:01 |
Skymning: 15:10 |
Dagsljus: 07:24 tim:min |
Dag längd: 05:05 tim:min |
Morgondagen: There will be 4min 33s less daylight tomorrow |
Måne upp: 05:29 |
Månfas: Waning Crescent ![]() |
Måne ned: 13:25 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och morgonbilderna.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|