jans

Alla inlägg den 25 januari 2023

Av Jan Sandström - 25 januari 2023 09:07

ONSDAG den 25/1 och 95 dagar kvar.


Igår tänkte jag ta det lugnt här hemma, lite dator, boken kaffe och katt i soffan, sova en stund m.m

Men inte blev det så.


Det dök upp saker så att jag startade motorvärmaren och lastade bilen full med grejor som skulle till stuga och lägenhet i Vindeln.

Strålande härligt väder efter gårdagskvällens regn, så jag var lite fundersam på väglaget efter stora vägen, men det var fint och i stugan tänkte jag skotta men struntade i det.

5 cm snö och tunn isskorpa ovanpå så det fick bero och jag bar in grejorna och åkte vidare på rallyvägen.

Det är samma video som jag lade upp igår kväll.


Kom till Vindeln, kopplade in routern och och bar in grejorna, Startade datorerna jag hade med och så gjorde jag som supporten på Bahnhof sa att jag skulle göra.

Lyckades (tror jag) skicka mejl med de uppgifter han ville ha, fast inte var det något nytt mot det jag skickat tidigare.

Lamporna på routern lyser då som de ska, tror jag.

 

1 och 4 lyser egentligen inte blått utan det blev nog bara så i mobilens foto. Inget är anslutet i de portarna.


Väntade på svarsmejl och chattade med Erik, åt mitt fil jag tagit med och bar upp min datorstol från källaren, den ska ju ändå upp.

Fick ihop balkongdörren som delat på sig tidigare men nu med hjälp av skruvtvingar fast låsningen är usel på dörren.

Hade det varit min dörr skulle jag borra och sätta dit tre skruvar från insidan som höll ihop dörren. Men nu hyr man och då får man vackert ha det som erbjuds.


Väntade på mejl och mätade på toaletten.

Till slut sa min dator ifrån att batteriet behövde laddas. Så jag stängde och gjorde kaffe.

Mejl får jag ju på mobilen.

Satt i rummet med kaffe och korsord tills jag blev less och tog mitt och åkte hemåt.


Nu var det renar norr om Överrödå, norr om där bussen körde ihjäl 11+ av dessa djur förra veckan och det låg ett antal kadaver på plogvallarna med massor av kråkor och fåglar som kalasade.


 

I Överrödå såg jag att man plogat upp ute på en åker så förberedelserna för rallyt är igång.

Även Bergvattenvägen var plogad men den blir bara en räddningsväg.


Kom hem och nu blev det soffan, kaffe och katt, boken fick jag ta senare när Gunnar var nöjd med kliandet och kelandet.


Inger kom senare hem och det skulle bli laxrester till middag och rester blev det.

När jag ätit klart sa jag att det var lite lax, jag märkte inte av någon sådan och i köket låg en stor bit kvar i formen.

Men det var gott med grönsaker och lite potatismos och vi såg omöjlig ingenjörskonst där de byggde en eller världens längsta snedkabelbro i Skottland.

Ingen mer TV utan jag kollade datorn och gjorde i ordning filmerna du kanske redan tittat på.


Gick isäng och nu boken med katt mellan benen.

Släckte ganska tidigt och har sovit hyfsat inatt.


Steg upp vid 7 och gjorde frukost, kollade datorn och såg att Bauhaus fått in det där toalettspegelskåpet jag tänkte skaffa.

Så efter frukost och tidningsläsning åkte jag dit, men killen hittade inte igen det hur han än letade och svaret är nog att man fått det, scannat men att det låg kvar på lagret.


Vi löste det så att jag köpte det för 2995:- och åkte hem, får ett SMS när man hittat igen det idag, imorgon eller fredag.

Att jag köpte det nu var för att det är ett eftertraktat skåp och att man bara fick hem 2 st. Nu är ett i alla fall mitt och ska senare upp i Vindeln.

 


Såg även ett högskåp vi kan kika närmare på.

 


Nu bloggen och jag hoppas att jag får något svar från Bahnhof snart om att de ordnat mitt Internet i lägenheten.

Jag har fått grusa lite ute då vädret slagit om och det är töväder = halt på altanen och nedanför trappen.


Eljest blir det väl plock bland grejor idag, har lite jag kan skruva ned från väggar men eljest är det inte så mycket kvar jag kan rensa bort förutom i garaget där det aldrig tar slut.


+2,1° ute på altanen, väderstationen visar +3,3° och 3,6 m/s från SSW

Morgonbilderna är så här idag.

     


Ekorrarna har väl ätit sig mätta nu för dom har varit framme på morgonen.

   







Presentation


Jag och Inger på trappan till fågelnästet på Granö Beckasin där vi firade 45-årig bröllopsdag 26/5 2024

Sök i bloggen

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
<<< Januari 2023 >>>

Tidigare år

Arkiv

Fråga mig

22 besvarade frågor

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Länkar

RSS

Besökare

free counters

Besöksstatistik

Kategorier

Min bloggästbok


Ovido - Quiz & Flashcards