jans

Alla inlägg den 20 juni 2023

Av Jan Sandström - 20 juni 2023 20:19

Ja nu är det kväll och Emil har åkt hem för många timmar sedan.

Vi åt fil till middag och nu är Inger ute och målar förrådet rött och fint.

 


Det blev en stadigare lunch så därför blev det en lättare middag men det blir en varm macka till kvällen, OM jag inte redan gått isäng då.

Av Jan Sandström - 20 juni 2023 07:44

Tisdag den 20/6


Igår skulle Inger och Emil måla, men först skulle jag, tänkte jag kapa panelen nedtill.

Mätade och kollade runt om och så gjorde jag en vinkel för att enkelt mäta vilken som var kortaste brädan och utgå från den.

Letade fram en lång rak bräda att såga efter långsidorna och en kortare bredvid dörrarna.


Men jag hade värk och inte blev det bättre av att stå på huk och såga.

Sedan blev det snett och snedare så jag gav upp sågandet.


Inger och Emil kunde ändå måla så kapar jag rent senare så går det att bättringsmåla och de två målade lite innan det blev dags att åka till badstranden.

Men jag orkade inte åka, kände att näe, sitta på en filt i flera timmar verkade inte hälsosamt för mig.

Så jag satt här på altanen på en skön stol som jag i och för sig kunde tagit med men här kunde jag gå iväg och småpyssla lite.

Hittade 4 hjul som jag skruvade fast under hurtsen vi försökte ge bort men nu står den här inne hos mig.

 

Det är den vänstra som jag ser är dammig efter att ha stått ute bra länge.


Men mesta tiden tillbringade jag i värmen på altanen och Gunnar låg under en stol.

Emil och Inger kom hem efter ett antal timmar och konstigt nog var det inte mycket folk vid badet.

Tidigare när våra barn var små kunde det vara knökfullt där och svårt att parkera bilen.


De målade lite till på norra långsidan och vi åt middag, sedan gick Emil isäng efter lek och stök ute på tomten.
Myggen har vaknat så jag tillbringade mesta tiden här inne men Inger satt ute efter att ha målat lite till och när hon säger att det är myggigt så DÅ ÄR DET DET.


Jag hade lite SMS-kontakt med mäklaren Helen som sa att det är trögt just nu med husförsäljningarna.

Men det ska nog ordna sig till slut och hon har en visning av huset måndag den 26/6 klockan 17-18,


Värken jag hade mest hela dagen och i knän, axel och händer men även ischias gjorde sig tillkänna

Men det lättade under kvällen fast av erfarenhet så tog jag både tabletter och smorde då jag gick isäng.

Läste ett tag men ingen katt hos mig och fönstret på glänt, provade först att öppna mer men då kom myggen in fast myggskrämman var igång.

Somnade och har sovit ganska gott, Gunnar kom in till mig ett tag och jag vaknade vid sex, steg upp en stund senare och ingen katt inne eller ute.

Jag såg inte till han men en skiva morgonskinka och så gick jag runt stugan, stängde varmförrådets dörr som jag har på glänt, gav ekorrarna lite frön och några nötter, vevade ut stora markisen och ingen katt, men 13° kändes skönt, det ska bli det dubbla senare idag.

Gjorde i ordning skålen med tonfisk han ätit upp och där lade jag skinkan och se då satt han där ute och väntade.


Nu har Inger vaknat och jag tror han fick lite skinka av henne också.


Senare idag får vi besök av Peter, vet inte om Anna jobbar eller om hon också kommer för att hämta hem Emil.

Någonstans i Norge så regnar det.

 

Det är droppar på kameralinsen som visar nästet men än har inte äggen kläckts. Man kan se det här.


Inger kanske målar med Emil eller så blir det annat.

Jag ska plocka bland grejor och försöka få lite ordning men det ska bli varmt så frågan är hur mycket jag orkar göra något nyttigt.


Nu 19° utanför fönstret, väderstationen visar 19,7° och 1 till 1,7m/s från sydsydväst.


Morgonbilderna ser ut så här.

   


Jag vet inte var jag ska placera den här kameran jag fick efter min svåger Harry, men den står tills vidare på en trave tidningar på fönsterbänken här i röda rummet/kontoret/gästrummet.

 


NU börjar förrådet få lite färg.

 


Ett blomblad har hamnat framför kameran i lägenheten.

    

Presentation


Jag och Inger på trappan till fågelnästet på Granö Beckasin där vi firade 45-årig bröllopsdag 26/5 2024

Sök i bloggen

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
<<< Juni 2023 >>>

Tidigare år

Arkiv

Fråga mig

22 besvarade frågor

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Länkar

RSS

Besökare

free counters

Besöksstatistik

Kategorier

Min bloggästbok


Ovido - Quiz & Flashcards