Alla inlägg under oktober 2024
Tisdag den 1/10
Ja då är det oktober och snart vinter.
Igår:
Jag grejade med ett eluttag på förrådet och flyttade en kamera som nu visar mot fågelmatningen och stugan.
Så här ser det ut i nattläget.
och dagsläget i tidigt gryningsljus..
Sedan stökade jag på i carporten, flyttade och rensade bland grejor och fyllde bilens bagage med brännbart, plast (även det hamnade i brännbart) och metallhinken.
Även två källarfönster jag gått fick åka till återvinningen i Vindeln dit jag körde på eftermiddan.
När jag kom hem igen vid halvtretiden så blev det kaffe och smörgås ute på altanen innan jag gick in och duschade.
Sedan blev det inne och soffan med bok och katt i mitt knä.
Gick ut på nätet och beställde slangar till snöslungans däck och gräsklipparens framhjul.
Det blev även en primerblåsa, den man trycker på för att få fram bensin i snöslungan för den nuvarande har börjat bli nött.
Stekte blodpudding till middag och såg om Team Backstad på NRK när de körde brandbilen till Asien. Eller det blev två avsnitt så än är de inte framme.
Fortsatte med en fantasyfilm som heter Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves på Netflix.
Och nog är det en fantasifilm men lagom underhållande och det gick att sova nån halvtimme under tiden men bra att man då kan backa i filmen.
Tidigt att gå isäng så det blev en ny film. Bangkok Breaking: Heaven and Hell
Även den på Netflix men jag orkade bara se en liten stund och så prata i telefon med Inger innan jag tidigt gick isäng och bara några sidor i boken innan jag släckte och sov.
Vaknade vid halv fyra men kunde då inte somna om, värk i höger knä och händerna samt en massa griller i centraldatorn (huvudet) så vid fem steg jag bara upp och gjorde morgon.
Idag:
Fortfarande ont i fingrarna och mitt knä som är lite svullet så, jag får väl ta det lite lugnare OM det nu går att ta det lugnare än vad jag gör.
Fortsätter väl ute i carporten för jag måste bara få undan där ute.
Måste även få ordning inne i verkstan men där är det värme så inte allt för panikartat att göra det nu.
Jag hoppas men oroar mig även för grävning av avloppet, kan grävaren göra allt själv eller har han en hantlangare som hjälper eller förväntas jag hålla på med en spade.
Renoveringen här inne kommer jag nog att hjälpa till med det jag kan och orkar. Eller så får de en nyckel och vi åker till Vindeln.
Vädret:
Det ska kunna bli en skaplig dag även idag men inte lika solig som igår.
Nu halv sju har jag +3.6° och bara +2.4° i Vindeln. Som kallast var det +3,8° kvart i sex.
Väderstationen visar +3.8° och 1,4 m/s från SydVäst och ingen nederbörd vilket är fint. Vi har fått nog med regn och snö vill jag inte ha nu. Eller senare.
Morgonbilderna:
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|