Direktlänk till inlägg 14 november 2024
Torsdag den 14/11
Igår:
En lugn morgon och vid tio åkte jag in till Vindeln där Inger nu mestadels bor och igår skulle vi få besök.
Där passade jag på att duscha, vi har ju större dusch där än här och dessutom ingår varmvattnet i hyran, här har vi visserligen gratis vatten från berget men uppvärmningen får vi betala för. Elström är ju inte billigt idag.
Sedan bar jag ut alla delar av bokhyllan jag kan behöva för att bygga något till katten till bilen.
Men efter dusch och sedan lunch så kom gästerna och det blev några timmars prat runt köksbordet där vi bytte information om familjer och omvärlden.
De åkte hem och lite senare åkte även jag hit hem till stugan, bar in hylldelarna i verkstan och sedan blev det inte mer gjort.
Soffan med korsord innan jag stekte blodpudding till middag.
Kände mig slö och inte på hugget men det blev nått Wallanderavsnitt.
Lite UFO och sedan fick det bli en julfilm. Som inte var alldeles direkt julig men det handlade om en snögubbe och magi.
Det är ju ändå snart december och då får man se på julfilmer.
Men trött och inte på hugget, ändå höll jag mig uppe till närmare 23 och hann prata med Inger tidigare.
Somnade och har sovit gott, eller kanske inte, lite dåligt efter tvåtiden, haft ont i kroppen och huvudet.
Undrar om det är sviter av vaccineringen.
Idag:
Sov ändå till närmare sju då jag steg upp och Alice kom in så vi kunde äta frukost. Nä hon hade inget med sig utan det blev köpt kattmat.
Jag är lite konstig i huvudet och ont i kroppen, liksom som att man är på väg att bli sjuk eller efter en hård arbetsdag fast det har jag ju inte haft på länge.
Jag skyller på sprutorna jag fick i måndags.
I alla fall blir det ut till verkstan och snickra något till Alice som ska stå i Vindeln.
Jag ska försöka komma ihåg att ta kort och skriva om det.
Men även plocka ut verktyg och annat från husvagnen så att den blir redo för övervintring.
Det känns lite motigt att gå ut men det ska göras, skönt i alla fall att det inte är snöstorm och drivis.
Vädret:
Nu halv nio har jag +0.4° här och i Vindeln +0.6°
Väderstationen visar +1,1° och 3,7 m/s från SydOst i byarna, ingen nederbörd och varmast idag med +3,8° kl ett i natt.
Morgonbilderna: med ekorre ser ut så här.
Jag kanske ska börja backa upp bilen då laddkontakten sitter till vänster.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||||
|