Direktlänk till inlägg 15 januari 2019
Tisdag den 15/1
Igår kom Sector Alarm och monterade vattenläckagelarm under diskbänken (men först var jag ut och skottade samt grusade på isen). Och det kostade och kostar mig ingenting då Trygg Hansa betalar installationen och jag är redan uppe i maxnivå på tillbehör varje månad.
Här är han och justerar i nätverksdelen som sitter inne i kontoret.
Anders kom förbi i sin nya bil, en BMW laddhybrid. Jag frågade om han fyllt på med olja men det visste han inte, skulle inte det vara gjort från hyrfirman.
Det var alltså blinkertsolja jag menade och det var inte hans bil utan en hyrbil han fått då hans VW var på rep efter påkörningen baktill som skedde i höstas.
Däremot kattnappade han Mirabell men hon protesterade lite då han tog henne. Klart hon gjorde det då hon låg och sov så gott på min säng men hon mår nog bra henna hos husse också.
Bilden från Instagram och att det är våghalsigt är att Mirabell har en tendens att gnaga sönder ull och sådant.
Maria kom förbi och hämtade sin snöbräda och så gjorde hon en beställning från Zooplus.
Erik skulle komma och vi skulle greja med hans bil men han hoppade över det och ska komma förbi idag istället.
Det blev film för mig på kvällen men var trött så jag sov nog lite men jag missade nog inte så mycket av filmen som var en inspelning från TV.
Till slut blev det kväll och Inger kom hem, senare blev det sängen och det blev en normal natt, normal för mig då.
Vaknade tidigt och steg upp. lite kallt idag när Erik ska komma förbi vid 10-tiden.
Hoppas vi får till bilen hans så att han kan besikta och sälja den, eljest kanske det blir en reservdelsbil för nu sitter det ju en hel del nya delar på den.
Sedan blir det nog att jag lastar snöslungan och åker till stugan, ser att de nu varit och plogat vägen.
Sedan får jag se om det blir en promenad till biblioteket men troligen orkar jag inte det, kanske svänger förbi när jag ändå är ute och kör.
Sedan blir det väl film, dagens matinéfilm är
Nu har jag kopierat direkt från tv.nu och deras nya webbsida.
Det kan bli en skapligt fin dag men det blir kallare och kallare för att bli ned mot -20° imorgon men på torsdag kan det bli mer snö.
Just nu har jag -9,7° och dagen gryr så sakta men med IR-kameror ser man i mörker.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2019-01-15 08:15:09
Temperatur: -8,8 °C |
Lufttryck: 989,5 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 95 % |
Vindstyrka: 1,7 m/s från NW, i byarna 2,7 m/s |
Kyleffekt: -12,1 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,5 °C Fukt: 28 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 12,3 mm |
Året: 12,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: -4,6 °C Klockan: 00:29 | Temp - Max: -4,3 °C Klockan: 03:45 |
Temp - Min: -9,2 °C Klockan: 07:46 | Temp - Min: -7,8 °C Klockan: 02:21 |
Lufttryck - Max: 989,5 hPa Klockan: 08:13 | Lufttryck - Max: 985,1 hPa Klockan: 23:54 |
Lufttryck - Min: 984,8 hPa Klockan: 00:00 | Lufttryck - Min: 966,8 hPa Klockan: 04:36 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 07:57 |
Sol upp: 09:04 |
Sol ned: 14:34 |
Skymning: 15:40 |
Dagsljus: 07:43 tim:min |
Dag längd: 05:30 tim:min |
Morgondagen: There will be 5min 5s more daylight tomorrow |
Måne upp: 11:20 |
Månfas: Waxing Gibbous ![]() |
Måne ned: 01:01 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så här ser det ut.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|