Direktlänk till inlägg 26 september 2013
Torsdag den 26/9
Det är mindre än 3 månader till jul
Men vart tog den varma hösten vägen?
+2,8° på altan och katten håller sig inne mest hela tiden.
Småfåglarna svärmar som bin runt fröautomaterna och jag fick en fin bild från webbkameran
Ser ni den lilla talgoxen som går in för landning nere till höger, men här ser man inte alla fåglar tunt automaterna som hänger till höger om den svarta grillen ovanför växthuset.
Väderstationen visar
Temperatur: 2,7 °C |
Lufttryck: 1013,6 mb och Falling |
Luftfuktighet: 95 % |
Vindstyrka: 2,7 m/s från NNW, i byarna 5,1 m/s Beaufort F3 |
Kyleffekt: 0,0 °C |
Nu har vi startat kylrummet igen efter sommarens uppehåll, genom fläkten som suger in kall luft utifrån så har vi fått lite gratis kyla då det är nere på 10° redan och potatisen som ligger ute ännu är kall så den behöver inte kylas ned heller.
I går fick jag upp fågelautomater till mina små vänners glädje.
Idag då, ja jag vet inte vad som ska göras, borde ta mig upp på taket och montera srtömförlängningen till väderstationen.
Jag har tänkt och gjort i ordning för att montera batterierna inne på vinden med en sladd upp i masten så att man inte behöver upp på taket och mixtra.
Fast just nu tror jag att det bara blir ett battteribyte så klarar jag mig en tid till nästa gång för det är hög tid att byta dem.
Borde ge mig ut på taket och byta ett antal takpannor för ingen annan i familjen har visat något intresse att göra det så då får pappa ställa upp.
Fast jag är rädd att jag trampar sönder fler takpannor med min vikt.
Kanske skulle anlita en firma och byta hela taket på en gång men då saknas det kronor.
Tids nog har jag väl ett antal hinkar och kastruller att ställa ut på golvet som de gör på film
Nä nu blir det kaffe igen.
Godmorgon.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|