Direktlänk till inlägg 18 juni 2015
Torsdag den 18/6
Igår vaknade vi i stugan och åt frukost ute på vår frukostplats.
Sedan slutförde vi det som behövde göras, som att lasta stegrester och surra på släpen, Inger lade väv på trädgårdslandet, Gunnat sattes i transportburen.
Sedan bar det av in till stan, vägarbetet efter 363 vid Tavelsjö hade blivit längre, ända upp på berget har de fräst bort asfalt så jag tog det lugnt då jag inte ville ha stenskott på nya vindrutan.
Hemma hoppade Gunnar ut och besiktade sitt revir, sedan lade han sig på soffan ute på altan och sov.
Jag upptäckte att jag glömt min axelväska i stugan och i den har jag allt utom mobilen.
Men badbyxorna Harry glömde i stugan följde med hem så då tänkte jag att jag tar hojen och kör en sväng för det var en fin dag.
Drog ut MC:n och spolade av den för det var fullt med sågspån på den efter itusågning av det gamla skrivbordet.
Klädde mig och skulle åka men det gick inte, för lite ström i batteriet.
Det är nackdelen med att inte starta den på säkert en månad. Jag försökte med hjälpstartaren men inte gick det att få dit de stora klämmorna där batteriet sitter så det blev in med batteriladdaren och så klädde jag av mig svettig och trött och på dåligt humör.
Jag gjorde kaffe och satte mig ute på altan med boken istället och där satt jag hela eftermiddan.
Det regnade säkert bortåt Vännäshållet för himlen var täckt med mörka tunga moln.
Kvällen blev framför datorn då jag såg några gamla avsnit av en TV-serie och jag förstår att det bara blev en säsong av den får de två-tre sista avsnitten var minst sagt kassa, den spårade ur helt och hållet.
Jag pratar om Rover (The Prisoner) , sidan är på engelska.
Vi var utan TV hela gårdagen, så även nu på morgonen, svart i rutan alltså. Inte haller har jag fått reda på varför men det är säkert någon annan som felanmäler för det gäller hela Västerslätts villaområde.
På Facebook svarade jag på en fråga där en efterlyste kompostgaller till kaninhagar och jag har kvar ett antal efter min Bosse som jag ger bort.
Jag saknar den lilla kaninen som var så kelsjuk och gosig. Men han blev sjuk och vi fick ta bort han i vintras.
Vi har i alla fall många galler kvar men 6-7 st kan hon få.
Jag bytte batteriet i min MP3 och laddade det och lade in sista boken om Wallander, Den orolige mannen av Henning Mankell.
Lyssnade på den medan jag släppte in, ut, in, ut Gunnar några gånger innan jag somnade, efter att ha fått smöja mig med Voltarenet då jag hade ont.
Jag har faktiskt sluppit smöja mig ett antal kvällar men nu behövdes det, Säkert efter stegjobbet.
Men jag sov ganska gott inatt och steg upp ½8.
Idag ska hon komma och hämta kompostgallren och är det väder (väder är det väl alltid) ska jag ta den där MC-turen som inte blev av igår, kollade vädersidan jag har och det utlovas mulet men uppehåll fast i morgon ska det bli soligare. Men då är det midsommarafton.
Vädret är lite grått även om solen just nu tittar fram en aning, det blir svaga skuggor ute och det blåser svagt från något håll.
Temperaturen är 11,7° ute på altan och väderstationen.
Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2015-06-18 08:45:05
Temperatur: 12,5 °C |
Lufttryck: 993,6 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 66 % |
Vindstyrka: 2,7 m/s från NE, i byarna 3,4 m/s |
Kyleffekt: 11,7 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,9 °C Fukt: 44 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 32,1 mm |
Året: 324,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 12,7 °C Klockan: 08:07 | Temp - Max: 16,9 °C Klockan: 11:14 |
Temp - Min: 1,7 °C Klockan: 02:45 | Temp - Min: 6,1 °C Klockan: 03:32 |
Lufttryck - Max: 995,7 hPa Klockan: 00:00 | Lufttryck - Max: 998,7 hPa Klockan: 08:17 |
Lufttryck - Min: 993,3 hPa Klockan: 08:34 | Lufttryck - Min: 995,4 hPa Klockan: 23:31 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: ----- |
Sol upp: 02:14 |
Sol ned: 23:06 |
Skymning: ----- |
Dagsljus: 24:00 tim:min |
Dag längd: 20:52 tim:min |
Morgondagen: There will be 1min 19s more daylight tomorrow |
Måne upp: 05:31 |
Månfas: Växande skära ![]() |
Måne ned: 22:51 |
Så här ser det ut.
Inte heller har de fått till länkningen till Facebook.
Inte heller har berget Mannen rasat i Norge.
Inte heller har jag fått påtåren men den ska jag straxt gå in i köket och göra.
Gocmorgon.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | ||||||||
|