Alla inlägg under april 2019
Fredag den 12/4
Efter att ha stigit upp tidigt gick jag ut i garaget och skulle fixa till den där ställningen men jag missade på två svetsningar så jag fick göra om dem.
Det var två av upphängningsstiften som jag slipat av för mycket på baksidan och jag hade inte försänkt något innan svetsningen.
Nu blev det bättre när jag gjorde om dem och sedan lackade jag efter att ha putsat av hela.
När Inger cyklat iväg till jobbet med nya cykeln fyllde jag en termos med hett vatten, tog ett par kex och det andra som behövs för kaffe i det fria.
Men jag gick inte ut på Västerslätt utan tog cykeln istället, har ju tänkt att jag ska cykla mer i sommar.
Men våren hade inte kommit så långt som jag trodde där ute i väster.
Jag traskade i alla fall iväg efter den gamla banvallen men för mycket snö och inte en fågel i sikte, jo tre svanar flög över mig men dem försvann vidare bort någonstans, kanske lika besvikna som jag men det blir bättre.
Jag satte mig vid Tvärån under den där skylten och drack mitt kaffe och solen värmde faktiskt skönt.
Sedan gick jag samma väg tillbaks och cyklade hem
där jag började med att tvätta bilen, lacka på ställningen några varv under eftermiddagen och så hackade jag i snön.
Ställde i ordning på altanen mot gatan
och så pratade jag med en äldre kvinna som stannade under sin promenad, eller om det var hon som pratade mest.
Jag har ingen aning vem hon var men bodde tydligen inte så långt bort.
Jag och Gunnar satt, låg sedan ute på altanen mest hela eftermiddan, ja Gunnar var ute ända till sena kvällen men jag gick in då det blev matdags, jag äter ju lite tidigare när Inger jobbar och så blev det film.
En ny film som heter
Men den var inte bra så jag scrollade en hel del mot slutet.
Sedan blev det nått annat som jag såg och det blev Mike and Dave Need Wedding Dates
Två omogna partybröder, Mike och Dave, som älskar att festa måste hitta varsin dejt till deras systers kommande bröllop på Hawaii. De löser situationen genom ett framträdande på The Wendy Williams Show som fångar uppmärksamheten hos Tatiana och Alice. Bröderna hoppas på en vild semester men blir överlistade av de två tjejerna som tar festandet till en helt ny nivå.
men sov nog en hel del innan Inger kom hem och så gick vi isäng efter midnatt.
Jag somnade ganska fort och har bara varit upp ett par gånger då Gunnar ville ut, passade samtidigt på att kissa.
Upp klockan 7 och kroppen värkte/värker.
Frukost och så kom Anders förbi efter att han hämtat bilen från service 10000:- fattigare men då har de lagat ett oljeläckage han hade. Filterboxen hade spruckit.
Nu tycker jag han borde se sig om efter en ny bil när den är nyservad och rentvättad för han tvättade här hemma.
Det var minusgrader i Stöcksjö sa han. Jag tror han ville spara på vattnet där hemma.
Men ändå kul att de kikar förbi ibland även om det bara blir korta stunder.
Jag ska senare idag åka och köpa några reglar, 7 st 45x95 tryckimpregnerade som ska märkas till min ställning jag sätter på två stegar.
Sedan kanske det blir en promenad i solskenet. Eller cykeltur fast så måste jag fixa så att jag kan lyssna på ljudboken då jag har hjälmen på huvudet. Just nu är det
men har snart lyssnat klart på den.
Kaffe ute på altanen naturligtvis då prognosen säger solsken och upp till 6°.
Just nu har jag +1,1° i skuggan, blå himmel och vimpeln hänger rakt ned.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2019-04-12 09:00:10
Temperatur: 3,3 °C |
Lufttryck: 1030,6 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 46 % |
Vindstyrka: 1,2 m/s från WNW, i byarna 1,7 m/s |
Kyleffekt: 3,3 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,2 °C Fukt: 30 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 0,0 mm |
Året: 61,8 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 3,4 °C Klockan: 08:55 | Temp - Max: 9,2 °C Klockan: 17:30 |
Temp - Min: -7,9 °C Klockan: 03:51 | Temp - Min: -6,4 °C Klockan: 04:38 |
Lufttryck - Max: 1030,6 hPa Klockan: 07:51 | Lufttryck - Max: 1028,6 hPa Klockan: 23:51 |
Lufttryck - Min: 1028,2 hPa Klockan: 00:27 | Lufttryck - Min: 1025,8 hPa Klockan: 00:54 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 04:28 |
Sol upp: 05:21 |
Sol ned: 20:01 |
Skymning: 20:55 |
Dagsljus: 16:27 tim:min |
Dag längd: 14:40 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 29s more daylight tomorrow |
Måne upp: 08:59 |
Månfas: Waxing Crescent ![]() |
Måne ned: 03:37 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
men det känns kallt ute fast då har jag ju inte så mycket kläder på mig just nu.
Så här ser det ut här hemma och massor av fina fåglar i trädgården som pickar frön på gräsmattan, allt som de spillt ut under vintern.
Nä klä på mig lite mer och gå ut, koppla släpen och åka över till BYGGmax.
Torsdag den 11/4
Snart helg igen
Igår skrev jag ju att vi åkte iväg och det slutade med att vi kom hem med en ny cykel till Inger.
Det blev en betydligt dyrare än Biltemas men jag tror vi har igen det då hon cyklar ganska mycket till jobbet och även affären där hon ska hem med matkassar eller säckar med blomjord.
Jag gjorde sedan hållaren till stugans kylskåp, den som ska hänga uppepå och hålla fast en handdukshylla och några kopparsaker.
Men det blev bara grovgörat med kapa och svetsa ihop, efter slipning av svetsfogarna återstår nu lite finlir och så lacka förståss.
Mer om det kommer senare.
Efter en skön eftermiddag mestadels utomhus blev det middag och TV där vi såg ett program om katastrofhus, hus som blivit skadade, förstörda eller av fuskbyggare, från BBC naturligtvis och sedan ett från samma ställe om otroliga hus och ett i Kalifornien som byggts med vingar från en 747:a som tak.
Jag såg gårdagens matinéfilm Ängeln och den laglöse med John Wayne
Mitt i filmen sa Inger att vi hade besök så jag förevigade den fina gästen.
Jag får ta och lägga ut nån morot i kväll.
Kollade senare upp lite på datorn och såg att Rowan Atkinson spelade Kommissarie Maigret.
Det gick bara inte ihop att han hade en seriös roll, så lätt är det för en skådespelare att fastna i ett fack.
Tog smärtstillande och gick isäng med ljudboken en stund innan jag sov och fick sova hela natten.
Vaknade halv sju och steg upp. 6 timmar räcker och vaknar jag med värk är det lika bra att röra på sig så duchen, frukost med tidningen på datorn innan jag väckte Inger klockan åtta.
Men inte lönt att försöka få till något mer, kröp ned under hennes täcke och ganska fort hade vi Gunnar mellan oss.
Snacka om svartsjuk katt eller var han bara kelsjuk. Han också.
Idag ska jag få se om jag kan få till hängaren, jag vet inte om jag har nån plats att lacka här inne, där jag brukar stå är det ganska mycket annat lagrat som senare ska till stugan och ute är det för kallt nu, kanske i eftermiddag.
Det var lite kallt inatt med -6° men inget mot i stugan där det kröp ned till -14° men det blåser inte.
Just nu har jag -1,9° och solen skiner från en blå himmel, det kan bli en skön dag för en promenad. Bara mitt knä håller ihop.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2019-04-11 08:45:11
Temperatur: 0,7 °C |
Lufttryck: 1027,2 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 48 % |
Vindstyrka: 2,0 m/s från N, i byarna 2,4 m/s |
Kyleffekt: -1,7 °C |
Inne hos oss. Temp: 20,9 °C Fukt: 32 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 0,0 mm |
Året: 61,8 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 0,7 °C Klockan: 08:43 | Temp - Max: 3,3 °C Klockan: 17:15 |
Temp - Min: -6,4 °C Klockan: 04:38 | Temp - Min: -4,7 °C Klockan: 23:35 |
Lufttryck - Max: 1027,3 hPa Klockan: 08:04 | Lufttryck - Max: 1026,3 hPa Klockan: 23:50 |
Lufttryck - Min: 1025,8 hPa Klockan: 00:54 | Lufttryck - Min: 1022,1 hPa Klockan: 00:01 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 04:32 |
Sol upp: 05:24 |
Sol ned: 19:58 |
Skymning: 20:51 |
Dagsljus: 16:19 tim:min |
Dag längd: 14:34 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 29s more daylight tomorrow |
Måne upp: 08:07 |
Månfas: Waxing Crescent ![]() |
Måne ned: 02:19 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så några bilder.
Det skulle vara skönt att få vakna i stugan när vädret är fint.
Inger var ju helledig idag så vi åkte iväg och kikade på en cykel.
Först på Team Sportia där hon provcyklade en fin Cresent och sedan till Biltema där vi tittade på olika modeller.
Hem och åt lunch innan vi åkte till CM vid Expo på Teg.
Där kikade hon på en Vintercykel
Fast den heter Whinter och är dansk.
Hur som helst åkte vi tillbaks upp till Team Sportia där vi köpte ut den här och en korg med snabbfäste till pakethållaren
samt en ny sadel till hennes gamla Monark.
Det blev ingen elcykel då Inger inte tycker det är lönt det lilla hon cyklar.
Sedan har jag hållit på att svetsa och slipa på hållaren till stugan. Legat en stund på soffan och Inger håller på med blommorna men det blir väl middag någon gång i kväll och till den TV.
Jag såg alltså inte matinéfilmen men får se den inspelad senare.
Onsdag den 10/4
Igår åkte jag först och hämtade släpvagnen som stod hos Anders men jäklar vad det blåste kallt över sjön.
Pratade en kort stund med sonen innan jag åkte iväg till IKEA där jag kompletteringsköpte delar till stugstugköket, men ändå hade en lucka tagit slut så men jag ska väl förbi där någon fler gång och en lucka är ju ganska enkelt att sätta dit i efterhand.
Sedan tvärs över stan till Autoparts där det blev 4 långa plattjärn på släpvagnen och så en liten bit till Jysk där jag köpte två 80x200 stora sängar.
Men de som jobbar där måste ha dem ute på bete i hagen. Kunden före och jag var det stora problem att få fram två stolar och mina sängar.
Men nu står allt här inne, ja inte stolarna som den andra kunden hämtade.
Eftermiddan blev datorpyssel och så TV, det var ju matinéfilm som jag glömde skriva om.
Idag blir det
Hur ser en av världens äldsta nationer ut från ovan? Kina är ett land med tusenåriga traditioner. Det är ett enormt land, både till yta och mångfald, och många delar av landet är sällan skådat. Följ med på en resa i luften över ett Kina som efter århundraden av avskildhet nu blir mer och mer åtkomligt.
Temperatur: -2,4 °C |
Lufttryck: 1024,0 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 76 % |
Vindstyrka: 5,9 m/s från NNE, i byarna 7,1 m/s |
Kyleffekt: -8,4 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,0 °C Fukt: 28 % |
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 0,0 mm |
Året: 61,8 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: -1,3 °C Klockan: 00:15 | Temp - Max: 2,0 °C Klockan: 15:15 |
Temp - Min: -3,9 °C Klockan: 05:49 | Temp - Min: -2,3 °C Klockan: 06:33 |
Lufttryck - Max: 1024,2 hPa Klockan: 08:46 | Lufttryck - Max: 1022,6 hPa Klockan: 23:24 |
Lufttryck - Min: 1022,1 hPa Klockan: 00:01 | Lufttryck - Min: 1015,7 hPa Klockan: 02:50 |
Gryning: 04:36 |
Sol upp: 05:28 |
Sol ned: 19:55 |
Skymning: 20:48 |
Dagsljus: 16:12 tim:min |
Dag längd: 14:27 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 30s more daylight tomorrow |
Måne upp: 07:35 |
Månfas: Waxing Crescent ![]() |
Måne ned: 00:59 |
Tisdag den 9/4
Igår hade jag en latardag då jag inte gjorde någonting, inte kroppsarbete i alla fall.
Inger cyklade till jobbet och straxt efter kom Anders förbi och hämtade lås och handtag till sin förrådsdörr, min gamla dörr.
Han hann bara åka iväg så kom Erik förbi.
Nu skulle han byta till sommardäck på cykeln men vad han nött ned dubbarna på vinterdäcken, nästan inga kvar men han räknar med att använda dem en vinter till.
Nästa år har han ju en bil, som fungerar. Förhoppningsvis fungerar den då den är ny.
Han tipsade om en husvagn som vi kikade på.
Den kan du se video om i förra inlägget Ny husvagn.
Jag kan inte ha en sådan då den är för tung, nåja den mindre är lättare men tror inte den passar bakom en Ford C-Max.
Jag satt även en hel del här vid datorn och ritade i CAD-programmet och så skrev jag inköpslistor till dagens inköpsrunda jag ska ut på.
Senare blev det TV där jag såg på film, gjorde popcorn och kaffe.
Men jag hittade ingen direkt bra film utan det blev en inspelad film och en kille som jagade sin stulna bil i ett framtida Australien och sedan halvdan halvbra planetfilm från Netflix som utspelade sig i ett labb någonstans i öst.
Inger kom hem och vi gick isäng, jag lyssnade en stund på boken innan jag släckte, ute blåste det kallt och Gunnar tror jag låg inne hela natten.
Upp vid 7 och har läst dagens tidning samt frukosten.
Ska straxt iväg och handla på IKEA till stugköket, hämta släpen hos Anders och sedan köpa sängar och stål, ska ha plattjärn 3*30 mm till en grej som ska sitta på kylskåpet i stugan.
Sängarna ska till lillstugan och Jysk har extrapris på sådana.
Och de här planerna ska jag genomföra idag även om det är skitväder ute.
Det har kommit lite snö, bara så det blåst lite spår av den på vägen, kanske kommit 1 m.m
Men nu har det ljusnat upp och det spås bli någon grad varmt och sol, sist jag killade prognosen.
Just nu -1,2° och det blåser en nordlig vind.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2019-04-09 08:45:10
Temperatur: -1,2 °C |
Lufttryck: 1016,8 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 77 % |
Vindstyrka: 7,3 m/s från N, i byarna 13,6 m/s |
Kyleffekt: -7,6 °C |
Inne hos oss. Temp: 20,8 °C Fukt: 28 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 0,0 mm |
Året: 61,8 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: -0,2 °C Klockan: 00:00 | Temp - Max: 2,5 °C Klockan: 12:41 |
Temp - Min: -2,3 °C Klockan: 06:33 | Temp - Min: -1,1 °C Klockan: 06:51 |
Lufttryck - Max: 1017,1 hPa Klockan: 08:31 | Lufttryck - Max: 1016,8 hPa Klockan: 20:20 |
Lufttryck - Min: 1015,7 hPa Klockan: 02:50 | Lufttryck - Min: 1013,5 hPa Klockan: 00:14 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 04:40 |
Sol upp: 05:31 |
Sol ned: 19:52 |
Skymning: 20:44 |
Dagsljus: 16:04 tim:min |
Dag längd: 14:21 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 28s more daylight tomorrow |
Måne upp: 07:16 |
Månfas: Waxing Crescent ![]() |
Måne ned: ----- |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
Molnen driver fort fram där uppe.
Toabesök och kaffe, sedan ut, kanske.
Eller så väntar jag en stund och gör en grej i garaget.
Eller kan man kalla den för en husvagn?
Läcker är den i alla fall men då måste jag nog byta bil.
Men den finns även i en mindre modell
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | ||||||||
|