Direktlänk till inlägg 14 september 2015
Måndag sköna måndag, den 14/9
Igår var en jobbardag i stugan.
Snickrade och byggde på terassen tre meter över marken, på lägsta stället, 3½-4 på högsta men där är det så tjockt lingonris att det kanske är mjukt att ramla ned bara man missar tallstubben. Jag tänkter då inte testa.
I helgen fick jag upp de sista golvreglarna och igår satte jag upp staketstolparna och känner mig nöjd.
Men jag fick improvisera så ena hörnstolpen inte satt där den egentligen borde ha suttit eller om det var de yttersta golvreglarna som satt fel.
Hur som helst gjorde jag en extra hörnstolpe.
Men där har jag en idé om att skruva fast ett rör i vinkeln på utsidan så kan man stoppa dit ett parasoll, det blir ett stadigt hörn.
Men det blir en mysig veranda där uppe, skulle bara dimensionerat så kanske man kunde ha badtunnan där uppe
Vi funderade på om vi skulle värma upp tunnan för ett snabbt bad innan vi åkte hem men slopade bort det.
Jag fick upp stolparna och Inger fick upp potatisen, jag gjorde även i ordning små "brädor" till lock på lådan jag gjorde.
Vi började plocka ihop och då började det regna ganska ordentligt men vi fick ut allt inklusive Gunnar som leget inne och sovit hela söndagen.
Kom hem utan punktering den här gången och hemma kikade Gunnar först ut genom fönstren innan han hoppade ut och började gå runt och kolla läget, det regnade inte här i stan.
Inne blev Tristan först rädd och gömde sig under soffan, men det tog inte lång stund innan han kom till mig och var nästintill otröstlig i kelandet.
Nu tog det stopp i tankekontoret, kommer inte på vad jag ska skriva.
Jo, Inger fick kontakt med Maria på Skype men jag måste fixa en webbkamera till henne så Maria kan se oss.
Och så kom Anders förbi en stund för att träffa Mirabell och prata lite.
Gick isäng med en grym värk i kroppen, lederna värkte och kändes bara så stela efter helgens jobb.
Men med tabletter och Voltaren så somnade jag ändå, var bara upp och rörde på mig några gånger och så släppte jag in Gunnar som låg hos mig ett par timmar innan han ville ut igen,
Sov till ½8 då jag steg upp efter att Mirabell suttit och tittat på mig en stund.
Hon fick sin tonfisk så nu är hon nöjd.
Tristan har blivit kelad med och de två har jagat varandra en stund, nu är det tyst från dem så de ligger nog och sover igen.
Bilderna är från tidigare i morse då jag steg upp.
Hur som helst ska jg ta en lugn dag idag och vila upp mina leder som inte alls mår bra.
Det blir ju film i eftermiddag men samtidigt ser det ut att bli fint väder.
Ett litet jobb har jag och det är att limma några lister eller små "brädor" till ett lock på lådan.
Kattlådorna måste städas och det blir nu efter inlägget det första att göra, orkade bara inte göra det igår.
Som jag nämnde är det fint väder.
Men jag åt frukosten inne då det inte var så varmt ute, nu är det 13,2° på altan.
Väderstationen visar.
Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2015-09-14 09:30:05
Temperatur: 18,5 °C |
Lufttryck: 1011,1 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 88 % |
Vindstyrka: 0,4 m/s från SSW, i byarna 1,4 m/s |
Kyleffekt: 18,5 °C |
Inne hos oss. Temp: 20,9 °C Fukt: 50 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,3 mm |
Månaden: 1,2 mm |
Året: 465,9 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 18,5 °C Klockan: 09:24 | Temp - Max: 17,8 °C Klockan: 13:20 |
Temp - Min: 7,0 °C Klockan: 06:16 | Temp - Min: 8,4 °C Klockan: 23:07 |
Lufttryck - Max: 1012,5 hPa Klockan: 00:21 | Lufttryck - Max: 1018,9 hPa Klockan: 00:08 |
Lufttryck - Min: 1010,8 hPa Klockan: 09:01 | Lufttryck - Min: 1012,0 hPa Klockan: 22:43 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 05:09 |
Sol upp: 05:58 |
Sol ned: 19:10 |
Skymning: 19:58 |
Dagsljus: 14:49 tim:min |
Dag längd: 13:12 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 22s less daylight tomorrow |
Måne upp: 07:23 |
Månfas: Nymåne ![]() |
Måne ned: 19:07 |
och en trädgårdsbild jag tog för en stund sedan.
Med det. Godmorgon och sov gott Maria.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | |||||||
|