Direktlänk till inlägg 19 juli 2016
Det blev en eftermiddagspromenad upp till frysnäskorsningen då jag väntade på att Inger skulle komma.
Ser du björnen på hygget?
Det är ganska lång väg att gå och småbesvärligt då de har ovanan att sprida ut grova vassa stenar på vissa ställen.
Men jag hann gå ända hem igen och duschade ute då jag värmt upp tunnan och jag såg inte heller någon björn där ute.
Det blev 2,24 km i solvärmen så det var skönt med en dusch och bad i tunnan med ordentlig bengympa, simtag och andra rörelser för att stretcha men nu anser jag mig frisk från diskbråcket fast jag måste ändå ta det lugnt med lyft och påfrestningar som samlag.
Efter badet fick jag gå in efter rakhyveln och då kom Inger med bilen.
Rakade armar och ben och sedan gjorde vi i ordning middan som vi åt uppe på terassen.
Jag gick ned och stoppade i några pinnar till badtunnan så att attnet blir ett ar grader varmare, Inger sitter fortfarande kvar där uppe och läser, här väntade hon på sitt te jag var ned och hämtade när hon prtade med Tomas i Jönköping.
Efter kaffet övergav jag henne men hon hämtade en pläd för att sitta kvar och läsa i kulan.
Jag får väl gå upp med en läslampa till henne och en kudde så hon kan sova där.
Jag tänker bada och sedan kanske det blir film om jag orkar, Inger hoppas jag tog med en disk med inspelade TV-program och filmer.
Åter här i morgon bitti.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
|