Alla inlägg den 28 juli 2016
Jag stod och "åt middag" när jag tittade ut genom fönstret och såg
Snabbt skrek jag åt Maria att komma när jag sprang och hämtade kameran.
Jag trodde först att hon var ute efter gråsparvarna men när jag gick ut på altanen för att filma bättre hörde jag
Skator kan vara förjälkigt illsinta mot katter och lura ut dem på svaga grenar tills de ramlar ned.
Speciellt unga katter som inte lärt sig, Gunnar har jag sett bryr sig inte ens om skatorna.
Hon satt länge där och tittade in i syrenen.
Jag tappade orken att stå och vänta på lösningen
Men till slut gav hon upp och gick tillbaks över taknocken.
Jag och Erik åkte ut till IKEA-området där han köpte dataprylar och jag köpte en personvåg och en köksvåg.
Så nu kan jag väga påde personer och kök.
Men jag måste se hur olika de två visar, den nya och den gamla jag har för den tänkte jag ta till stugan.
Rubicson Personvåg med fettprocentvisning. Digital personvåg Art. 48234 | Modell nr: BF811. 299:-
och
Rubicson Rund digital köksvåg Cerise, Digital köksvåg med hög precision, Art. 48056
Torsdag den 28/7
Igår gjorde jag mig skuldfri, i alla fall nästan då jag betalade månadens räkningar och ekonomin gick ihop även denna månad.
Sedan tog jag och Inger hojen och åkte söderut, jag körde gamla Riks 13 via Norrmjöle ned till Sörmjöle där det blev E4 ned till Olofsfors och ficka på Café anno 1762
Varmt och skönt var det och de hade satt upp en ny vimpel men nog tycker jag att de kunde ha en flagga hissad när det är öppet på ett sådant där ställe. Vimpeln var då för övrigt så slarvigt hissad att det såg hemskt ut med så slaka linor efter stången.
I fjol klagade jag ju på deras vimpel.
Efter fikat tuffade vi på upp till Norrfors och sedan en liten grusväg över till Nyåker och upp till Agnäs men Aivy var inte hemma så det blev Bjurholm där vi köpte en supergod och stor pizza på
Två sallader och en läsk till den som vi åt nere vid bron över älven.
Nu har de faktiskt fått dit två bord så att det kan kallas rastplats.
Det gick att gå en bit upp på åsen så att man hade en djup brant ned till älven, inget man vill försöka sig på att gå utför eller uppför.
Kaffet gick vi tillbaks till borden där jag kokade vatten på gasolköket.
Det är vägarbete uppe vid bron och ordentligt skyltat med hastigheten 30 km/h, något som väldigt få kan ha sett för det gick både 70, 90 och ännu fortare där, nästan så att jag hoppats på att det var ett stort hål i bron så att folk körde sönder sina bilar.
Värst var nästan timmerbilarna som kom utför bron för det var inga 80 de höll, markan skakade runt om när de kom över brokanten som märktes, det måste ha känts inne i bilarna när de körde över den.
Där skulle det ha suttit en hastighetskamera eller helst varit en kontroll för då skulle många ha saknat körkort idag.
Men så fanns det några som var laglydiga, kan det ha blivit 5 st. av ett otal fordon som saktade in. Bra gjort säger jag till er och till alla andra
Efter mat och prat med några från en by ned mot Ö-vikshållet åkte vi hem igen.
Jag var totalt slutkörd när vi var hemma och höll på att somna vid 21-tiden ute på altan.
22 tog jag min medicin och gjorde mig i ordning för sängen, kollade glukosenn som låg på 7,9 mmol och vikten 83,8 kg.
Det blev ingen ljudbok igår. Somnade nästan direkt och ingen åska kunde ha väckt mig.
Inger tog täcket och gick ut på altanen där hon sov.
Kl 6 startade klockradion, tog min medicin och kissade, var utsövd så jag kollade mina värden igen.
Gunnar var nog inte in till mig inatt men han kan ju ha varit in och ätit. i morse låg han här ute och nu kom han och drack lite för att återgå till blommrabatten vid spaljen.
Himlen är gråtung men nyss var den blå med sol, det växlar otroligt fort. Nu kom solen igen i någon lucka i det grå.
Grannen klipper gräset och det är en helt normal morgon i ett villaområde.
Börjar det inte regna har jag planer på att se om jag får dit eller åtminstone kolla om det går att montera extraljusrampen jag köpte på Biltema häromdagen.
Så är det några av barnen som vill hjälpa till får ni gärna komma förbi, men inget måste.
Det var lite svalt i morse med 13 grader men det steg snabbt från att ha varit 11,4 °C Klockan: 04:10 Inger måste ha sovit skönt där ute.
Väderstationen visar nu Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2016-07-28 09:15:08
Temperatur: 23,3 °C |
Lufttryck: 1020,9 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 76 % |
Vindstyrka: 2,0 m/s från SW, i byarna 3,1 m/s |
Kyleffekt: 23,3 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,3 °C Fukt: 61 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 28,8 mm |
Året: 239,4 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 24,1 °C Klockan: 08:42 | Temp - Max: 25,9 °C Klockan: 14:16 |
Temp - Min: 11,4 °C Klockan: 04:10 | Temp - Min: 15,3 °C Klockan: 23:59 |
Lufttryck - Max: 1022,1 hPa Klockan: 02:36 | Lufttryck - Max: 1021,9 hPa Klockan: 00:05 |
Lufttryck - Min: 1020,7 hPa Klockan: 09:04 | Lufttryck - Min: 1019,9 hPa Klockan: 05:03 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:06 |
Sol upp: 03:37 |
Sol ned: 21:51 |
Skymning: 23:26 |
Dagsljus: 21:20 tim:min |
Dag längd: 18:14 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 14s less daylight tomorrow |
Måne upp: ----- |
Månfas: Waning Crescent ![]() |
Måne ned: 15:54 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
Påtår har jag tagit mig själv och det går att dricka utan mjölk fast det är lite kärvt i smaken.
Godmorgon.
Varje gång jag ska klicka på [Spara inlägget] funderar jag på vad jag glömt ta med och hur många stavfel jag gjort, men så tänker jag att vem bryr sig. Inte jag i alla fall.
Morrn igen.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
|