Alla inlägg under maj 2020
Torsdag den 14/5
Igår, ja då blev det inte många knop. Ute var det isande kallt men termometern visade ändå runt +10°
Kanske var det jag som mådde dåligt men jag hade ingen ork eller värme för den delen. Försökte sitta ute men jag tyckte att det bara blåste iskallt så det blev en dag inomhus och påklädd.
Missförstå mig rätt, jag går inte naken inomhus, inte alltid i alla fall men med tjockare tights och en extra tröja var skönt.
Satt i soffan då jag inte satt här.
Men lite åstadkom jag ändå, gjorde två lappar till tvättmaskinen som jag plastade in och satte dubbeltejp på baksidan så dom kan sitta fast på maskinen.
Svåger o svägerska kom förbi och hämtast sättpären och lök.
Jag pratade med Sonny på
och surrade bort några minuter samt meddelade att nu tror jag att min värmepump i stugan är frisk.
Den dom bytte all elektronik i för nu har den inte slagit ifrån som det tidigare gjorde och tyst är den också efter flytten av utenheten.
Jo Tomas ringde också och pratade några minuter om barnbarn och husköp, alltså det är inget köp på gång men planer på att köpa finns.
Inger kom hem och hon räffsade ute meda jag fixade middan, mikrovärmde och ställde i ordning.
Vi såg ett program om universum och dess uppkomst m.m Från Netflix då.
En miniserie men det messta känner jag redan till, Inger somnade innan avsnittet var slut så vi pausade och gjorde annat.
Jag började se lite på början av
Men stängde då det blev reklam och gick isäng istället med min ljudbok.
Skulle dra ut soptunnan men ansåg att det inte skulle behövas.
Det är ju bara två veckor sedan sist och två till nästa tömning så det får vara den här gången.
Gunnar kom in och lade sig mellan oss och där tror jag han sov gott, det gjorde då jag och öppet fönster hade vi också.
Måste passa på innan det blir pollen i luften, fast vi brukar ändå ha fönstret öppte den tiden.
Upp halv åtta och duscha samt slösat bort en massa tid med att läsa tidningen och kolla runt på nätet.
Nu tror jag ena örnungen är dålig eller den låg då bara slapp tidigare men nu sitter den då upp och äter.
Trodde den höll på att dö då den största ungen hackade på den.
Idag ska jag plocka ihop och lasta släpvagnen så vi kan åka till stugan i eftermiddag när Inger kommer från jobbet.
Diskmaskin och garderoben ska upp med en hel del annat och så ska vi lasta skräpet där och köra bort.
Nu skiner solen och nån sydlig vind ser det ut som.
+7,4° och blå himmel.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-14 09:45:10
Temperatur: 7,4 °C |
Lufttryck: 1017,4 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 11 % |
Vindstyrka: 4,0 m/s från WNW, i byarna 6,1 m/s |
Kyleffekt: 4,8 °C |
Inne hos oss. Temp: 20,6 °C Fukt: 35 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 23,7 mm |
Året: 171,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 7,9 °C Klockan: 07:57 | Temp - Max: 12,2 °C Klockan: 12:59 |
Temp - Min: -1,9 °C Klockan: 01:42 | Temp - Min: -3,8 °C Klockan: 03:58 |
Lufttryck - Max: 1018,3 hPa Klockan: 03:33 | Lufttryck - Max: 1017,6 hPa Klockan: 23:02 |
Lufttryck - Min: 1017,2 hPa Klockan: 09:03 | Lufttryck - Min: 1014,2 hPa Klockan: 00:00 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 01:50 |
Sol upp: 03:30 |
Sol ned: 21:43 |
Skymning: 23:21 |
Dagsljus: 21:31 tim:min |
Dag längd: 18:13 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 22s more daylight tomorrow |
Måne upp: 03:50 |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 09:49 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så här ser dt ut, idag kanske det går att vara ute eller jag måste det.
Det är INTE snö utan solen skiner så kameran överexponerar.
Den andra visar lite bättre hur det ser ut.
Örnarna som jag länkat till kanske inte gillas av alla så då kan man ju titta på det här.
Men det finns massor av kameror som visar det messta från havsdjup till höga höjder på
Live nu – Djur - YouTube
Vi har tömning varannan vecka och jag gick ut för att dra ut tunnan till tomtgränsen men lyfte på locket för att kolla.
Jag tror inte sopbilen kan väga det vi har i tunnan så jag iddes inte dra ut den.
Det där kanske är kvar sedan förra tömningen.
Onsdag den 13/5
Idag blåser det hos örnarna i Lettland så jag hoppas att inte ungarna blåser iväg innan dem kan flyga.
Men här är det lugnare, fast vädret kommer jag till längre ned i inlägget.
Igår skaffade jag en tvättmaskin, fick tag på en Hoover WB 120 på Facebook och då Erik kom förbi fick jag hjälp att hämta den.
Sedan spolade Erik av sin bil här hemma och efter mitt kaffe plockade jag ut sågen och kapade till lister som ska bli en trälåda.
Kapade även upp ett par brädor som ska bli fyra fågelholkar.
Att jag inte satte ihop dem här hemma är bristen på verktyg, har ju det mesta i stugan så materialet ligger nu bak i bilen.
Backade upp släpvagnen och kopplade på vattenslangen, maskinen gick då runt och pumpade sedan ut som den ska men jag måste fixa märkningen på fronten som är ganska bortnött
Men det är skralt med information om den här på nätet, har i alla fall fått tag på en enkel bruksanvisning på Engelska men dåligt original ger dålig kopia, väldigt suddig text men jag kanske kan skriva om den och det viktigaste.
Sedan blev det nog inte så mycket gjort för mig, satt ute på altanen och läste med kaffe men ingen värme är det.
Det är nu jag skulle önskat en inglasad altan. Men det finns ju kläder fast vinterkläderna har vi redan hängt undan.
Inger kom hem och det blev senare middag och TV. Nu såg vi ett program om vatten på Netflix och med David Attenburgh
Our Planet heter det och jag tror att det redan är kört att försöka rädda jorden.
Så länge vi människor inte kan hålla sams och gemensamt jobba åt samma håll kommer jorden att gå under och ganska fort.
Det enda som kan rädda den är ett värre virus än Covid-19 och då ett som rensar ut minst hälften av mänskligheten.
Eller om vi tar bort alla länder och har en gemensam styrelse av vetenskapsmän och kunniga personer, tar bort allt vad som kallas politiker.
Men allt det är ju en utopi och kommer aldrig att hända.
I alla fall var det ett fint program om färskvatten i världen.
Sedan blev det mer TV för mig och Monte Pytons flygande... innan jag slog över på TV6 och
Men jag tror att både skurkar och bovar och hjältar måste tillbringa ett antal år på skjutbanan, fast det är ju selektivt hur man kan skjuta.
Hur kan man missa målet med maskingevär som rasslar ut kulor medan den andre ställer sig upp och träffar mitt i pannan med en liten pistol på 50 meter.
Men det kanske var en komedi.
I alla fall var det ett tidsfördriv där jag låg i soffan och samtidigt grejade med mobilen.
Det blev kväll och Gunnar kom in efter sista nattrundan och så låg han vid mina knäveck hela natten och vi har sovit skapligt.
Fast jag har drömt väldigt mycket och både konstigt och knasigt, men detaljerna är borta från minnet.
Steg upp närmare halv åtta (½8) och Gunnar fick gå ut igen. Jag har gjort mitt och frukost i magen och tidningen läst, eller ögnat igenom för det är inte så mycket att läsa.
Idag intet nytt under solen, ingenting inplanerat idag i alla fall men det blir väl boken ute på någon altan.
Just nu är det ändå +7,5° och sol och ingen storm. Igår kom mörka moln vid 5-6-tiden och jag var övertygad om att det skulle bli snö men det bidde ingenting utan det försvann bara.
Nu visar väderstationen Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-13 09:00:10
Temperatur: 9,5 °C |
Lufttryck: 1016,0 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 14 % |
Vindstyrka: 2,1 m/s från NNW, i byarna 3,7 m/s |
Kyleffekt: 8,5 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,2 °C Fukt: 35 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 23,7 mm |
Året: 171,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 9,7 °C Klockan: 08:38 | Temp - Max: 10,7 °C Klockan: 13:06 |
Temp - Min: -3,8 °C Klockan: 03:58 | Temp - Min: -2,1 °C Klockan: 03:18 |
Lufttryck - Max: 1016,1 hPa Klockan: 08:34 | Lufttryck - Max: 1014,4 hPa Klockan: 23:11 |
Lufttryck - Min: 1014,2 hPa Klockan: 00:00 | Lufttryck - Min: 1008,9 hPa Klockan: 02:06 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:02 |
Sol upp: 03:33 |
Sol ned: 21:40 |
Skymning: 23:14 |
Dagsljus: 21:12 tim:min |
Dag längd: 18:07 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 23s more daylight tomorrow |
Måne upp: 03:46 |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 08:11 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så här ser det ut i världen. En liten del av den i alla fall.
Tisdag den 12/5
Igår åkte först Inger iväg och handlade till trädgården, fast det är kallt och känns som vinter ute börjar det så sakta grönska och naturen vaknar efter vintern.
Anders tittade förbi och hämtade sötnose Lycka och jag hängde på släpvagnen för att åka och handla.
Men först till OKQ8 och med släpvagnsdäcket där ventilen gått sönde.
Där sa han att det är enkelt fixat och så tog han hjulet till maskinen, 5 minuter senare fick jag tillbaks det och tänk vilken service.
Han ville inte ens ha betalt för jobbet men så har jag ju handlat däck av dem för åtskilliga kronor
Nu flaxade det till i högtalarna och pappa gick in för landning.
Det är min nya slow-TV som står på i andra skärmen.
Rogivande med kvitter och fåglar på skärmen, två vuxna havsörnar och tre små dunbollar som skriker efter mat.
Efter däcklagningen åkte jag till Jysk där jag köpte en garderob som ska in i sovrummet på lillstugan.
Lasta på, köra hem och lasta av innan jag bytte vinterdäcket till det lagade sommardito.
Kaffe och te ute på lillaltan men sedan drabbades jag av något.
Trötthet, blev bara så jäkla trött att jag gick in till soffan med ljudboken men somnade ett tag.
Senare gick jag ut igen och körde en hög med kvistar inger tipsat mig om.
Ville egentligen inte se dem för krusbärskvistar är inte lätt att handskas med, det är värre än rosentaggar på dem.
Men det blev en hög med flis till slut.
Gick in och köpte en tvättmaskin på Facebook, den har visst ett lagerfel och lever om men den får duga bara den håller ihop i sommar och 300:- är inte mycket.
En ganska stor Hoover för 7 kg och inbyggd tumlare.
Det blev middag och så två avsnitt på Omöjlig ingenjörskonst
Nu blev det
och sedan
Hade fått svar från Lisa om tvättmaskinen så jag skickade över pengar via swish innan jag gick isäng.
Gunnar kom in och lade sig vid mina knäveck och vi har båda två sovit gott inatt.
Upp vid 7 och Gunnar ville ut, jag har gjort mina morgonsysslor och sitter och beundrar de stora fåglarna, dom är verkligen magnifika.
Vid eller efter 10 ska jag få hämta tvättmaskinen mitt inne i stan men det bör inte bli några problem, hon skulle ställa den innanför porten i trapphuset och jag slänger väl med pirran och ramperna så kan jag flytta den själv.
Har ingen aning om hur tung den är men en tvättmaskin kan vara lite kämpig om det vill sig.
Sedan blir det väl inte så mycket annat för Inger jobbar idag
Solen skiner då men det blåser, det blåser också hos örnarna för trädet svajar och det hörs i mikrofonen och fjädrarna fladdrar, men ungarna sover gott nu så det verkar som att mamma ska ta en lur.
+4,8° ute i skuggan och väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-12 08:15:10
Temperatur: 4,5 °C |
Lufttryck: 1010,0 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 22 % |
Vindstyrka: 3,7 m/s från WNW, i byarna 5,4 m/s |
Kyleffekt: 1,4 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,3 °C Fukt: 36 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 23,7 mm |
Året: 171,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 5,3 °C Klockan: 07:41 | Temp - Max: 10,6 °C Klockan: 16:35 |
Temp - Min: -2,1 °C Klockan: 03:18 | Temp - Min: -0,6 °C Klockan: 02:54 |
Lufttryck - Max: 1010,2 hPa Klockan: 08:10 | Lufttryck - Max: 1014,3 hPa Klockan: 01:07 |
Lufttryck - Min: 1008,9 hPa Klockan: 02:06 | Lufttryck - Min: 1008,9 hPa Klockan: 23:26 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:08 |
Sol upp: 03:36 |
Sol ned: 21:37 |
Skymning: 23:08 |
Dagsljus: 21:00 tim:min |
Dag längd: 18:01 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 24s more daylight tomorrow |
Måne upp: 03:32 |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 06:34 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
Så här ser mina bilder ut.
Måndag den 11/5
Ja då har den stora älgvandringen avslutats för i år efter att ha förlängt sändningen flera gånger.
Men med löfte att den kommer tillbaks nästa år igen till glädje för väldigt många.
Måndag och mätdag för mig, nu fick jag
6,3 mmol och vikten 80,2 kg
Men igår var en trist dag som började så här
Alltså med snö och sedan regn ända fram till 16-tiden så jag höll mig inomhus och sysslade med annat och ingenting.
Dottern Maria messade och undrade om det skulle vara svårt att göra några sådana här saker.
Pinnarna är nog inte svårt att sätta ihop, då är det värre med tyget men det kan Inger säkert fixa.
Inger kom hem och vi åt middag medan vi såg Omöjlig ingenjörskonst, det blev två avsnitt
Om världens smalaste skyskrapa som såklart finns i NY. Den är visst bara 18 m bred men tredje högsta.
Det är lägenheter och en lägenhet tar upp ett våningsplan men några är två våningar.
Jag funderar på att flytta dit och högst upp
Men ärligt talat skulle jag inte ens överväga att åka upp i ett sådant hus. Då trivs jag bättre här, där jag kan sitta och lukta på blommorna.
Andra avsnittet var kanalbygge i Kina där man leder driksvatten från södra delen till Peking, flera hundra mil långa kanaler.
Sedan blev det älg-tv en stund innan jag gick isäng och där fortsatte jag se på älgarna tills avslutningen då teamet vände en kamera och zoomade in stugan dom satt i och vinkade till alla oss tittare.
Gunnar envisas att hålla sig ute men han trivs ju där, han kom bara in och åt innan han skulle ut igen som det brukar vara sommartid.
Men idag ska han få sällskap där ute bara det blir lite varmare för oss utan päls.
Inger ska först ut och handla något, säkert till trädgården för hon ska ha bilen, sedan kopplar jag på släpen och åker till Jysk där jag ska köpa en garderob till stugan och även svänga förbi OKQ8 och se om dom kan fixa ventilen på det trasiga däcket.
Sedan blir det säkert kaffe ute på tomten.
Anders kommer vid lunchtid men vi får se om han ska ha hem Lycka eller om han ska ut och resa mer.
Han bara flänger runt runt.
Men idag är det då fint väder, solen skiner från en blå himmel och det är nu +4,0° MEN det blåser en nordvind.
Jag tycker det blåser mer nu och mest nordvindar så det är väl därför våren låter vänta på sig men plötsligt får vi väl sommar över natten och med den kommer säkert pollen i överflöd.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-11 08:45:11
Temperatur: 5,6 °C |
Lufttryck: 1012,5 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 13 % |
Vindstyrka: 3,3 m/s från NNW, i byarna 4,1 m/s |
Kyleffekt: 3,0 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,4 °C Fukt: 38 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 8,7 mm |
Månaden: 23,7 mm |
Året: 171,3 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 5,6 °C Klockan: 08:42 | Temp - Max: 7,8 °C Klockan: 18:51 |
Temp - Min: -0,6 °C Klockan: 02:54 | Temp - Min: 0,6 °C Klockan: 04:51 |
Lufttryck - Max: 1014,3 hPa Klockan: 01:07 | Lufttryck - Max: 1021,8 hPa Klockan: 00:01 |
Lufttryck - Min: 1012,4 hPa Klockan: 08:32 | Lufttryck - Min: 1013,1 hPa Klockan: 18:52 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:14 |
Sol upp: 03:39 |
Sol ned: 21:34 |
Skymning: 23:02 |
Dagsljus: 20:48 tim:min |
Dag längd: 17:55 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 25s more daylight tomorrow |
Måne upp: 02:25 |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 05:18 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så bilder.
Och Gunnar ligger och sover där ute.
Söndag den 10/5
Igår gjorde jag inte så mycket, mest återhämtning efter jobbarveckan i stugan.
Men drog fram släpvagnen och kollade på däcket, det gick inte att få in luft i det utan det pös bara ut igen.
Det är ventilen som helt enkelt håller på att gå av.
Så fram med ett annat däck och skifta, ett dubbfritt vinterdäck som är till min andra vagn.
Egentligen har jag tidigare tänkt ha dem på hela året på den men andra vinterdäcket ligger under den som nu står i stugan.
Men jag ska åka och fråga vad det kan kosta att sätta in en ny ventil för däcket är det inget fel på.
Sedan strulade jag på ett tag med tryckluften och läckande kopplingar men där måste jag köpa nya och byta ut för det är plastdelar inne i dem som gått sönder så att luften pyser ut när inget verktyg är anslutet.
Satt ute på altanen en stor del av den fina dagen, Inger kom hem på timmar och så tittade Erik förbi och lånade bilparkering.
Det är lite dåligt med gästparkeringar på Sandåkern, där dom byggde "skyskrapan" som vi ser härifrån så Erik tog en promenad dit istället.
Någon promenad har i alla fall jag inte orkat med och idag blir det nog inte heller någon.
Jag har börjat bli lite lat och bekväm igen.
Det blev middag och film, scrollade igenom några inspelningar som jag rensade från datorn innan det blev
En film jag kikade på medan jag surfade runt med mobilen.
Inger kom hem och sent kom Erik och hämtade bilen och åkte hem.
Jag gick isäng och har sovit ganska gott men tycker synd om Gunnar som mest håller sig ute nu när vi har Lycka här hos oss.
Han är liksom inte förtjust i småtjejer som bara vill busa och leka med hur mycket spring i benen som helst.
Då ligger han helst ute och sover även om jag tycker synd om han men han kommer i alla fall in och äter och så får han mat där ute ibland.
Såg på nätet att en katts första och andra år motsvarar 15 år per år och sedan är det ungefär 7 år per år och då ska Gunnar motsvara en människa på 107 år.
Inte undra på att jag tycker att vi är jämngamla Gunnar och jag Tolka det som du vill.
Nu har han ätit färdigt så då måste jag ta in matskålen så att inte skatorna är där och ätet,
Men jag tror jag ska prova att ta in han och stänga sovrummet så han får sova i lugn och ro här inne.
Idag blir det inte mycket gjort, kanske plockar i garaget om jag inte åker ut en sväng, fast det lockar inte heller utan det blir nog en dag inne i soffan med älgar på TV. Det är ju sista dagen dem sänder älg-TV.
Vädret är liksom inte lika fint som igår utan det har snöat och det snöar så det är vitt och kallt ute.
Men SMHI varnade för 1 dm snö och så mycket har det inte blivit. Det är mest regnblandat så allt är vitt och blött.
Nu har jag +1,7° och naturligtvis mulet men vindstilla så flingorna ramlar rakt ned. Alltid något positivt.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-10 08:15:11
Temperatur: 1,4 °C |
Lufttryck: 1016,3 hPa och Falling |
Luftfuktighet: 91 % |
Vindstyrka: 0,8 m/s från N, i byarna 1,4 m/s |
Kyleffekt: 1,4 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,2 °C Fukt: 36 % |
Nederbörd.
Timmen: 2,1 mm |
Dygnet: 3,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 18,0 mm |
Året: 165,6 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 4,3 °C Klockan: 01:10 | Temp - Max: 13,8 °C Klockan: 16:20 |
Temp - Min: 0,6 °C Klockan: 04:51 | Temp - Min: 2,5 °C Klockan: 05:17 |
Lufttryck - Max: 1021,8 hPa Klockan: 00:01 | Lufttryck - Max: 1023,5 hPa Klockan: 14:00 |
Lufttryck - Min: 1016,2 hPa Klockan: 08:12 | Lufttryck - Min: 1016,2 hPa Klockan: 00:00 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:20 |
Sol upp: 03:43 |
Sol ned: 21:31 |
Skymning: 22:56 |
Dagsljus: 20:36 tim:min |
Dag längd: 17:48 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 27s more daylight tomorrow |
Måne upp: 00:53 |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 04:45 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och bilder jag tog tidigare i morse men det ser lika eländigt ut nu.
MEN VAD ska jag göra med henne?
SUCK!
Men nu fick jag i alla fall ned henne utan att riva ned allt.
Det har nog kommit mer i stugan fast det försvinner ganska fort när det väl slutar snöa.
Lördag den 9/5
Ja då var man hemma igen, men igår gick vi ut och plockade ihop i sovrummet under loftet.
Så nu blev stora rummet fullt med grejor istället
Sedan monterade vi ihop sängramen jag fick för ett par år sedan men upptäckte att det fattades en mutter och bricka.
Istället hade man försökt sätta dit två vinklar och skruva med dåligt resultat då kanterna verkar vara ihåliga.
Men intressant att se hur det kommer att bli, fast vi kanske byter ut mot en 140 bred säng.
Madrasserna/sängarna kan vi i så fall ta upp i storstugan och ta bort våningssängen där så får vi ligga lite bekvämare än i den som nu är där och bara 120 bred.
Till sist så lackade jag på räcket ett varv till innan jag låste och vi åkte hem till stan.
Inger skulle ju jobba igen och jag tog en vilodag vid dator och TV då jag inte låg på soffan och läste.
Såg lite TV men inget speciellt.
Inger kom hem och så blev det sängen men inte lätt med vilddjuret Lycka i huset.
Nyss gick hon upp på min dator och lyckades stänga av den
Bara att starta upp och slänga ut katten från kontoret.
Men inatt har hon tidvis härjat och när äntligen Gunnar vågade sig in och äta lite så skrämde hon ut han igen.
Han är ju inte lika leksjuk som hon.
Så jag har sovit lite halvtaskigt inatt och även haft värk.
Morgon blev det kvart i 7 då jag startar fel larm på klockradion och då var det inte länt att lägga sig igen.
Idag ser det ut att bli en fin dag och jag ska se över min andra släpvagn, upptäckte punktering då jag tänkte ta den tidigare i veckan så jag får väl byta till ett annat hjul om det nu inte bara är ventilen som läckt.
Sedan får jag väl se var det blir av dagen.
Nu har jag +4,4° i skuggan, solen skiner men det blåser nån nordvind.
Väderstationen visar Vädret på Vallmovägen 15 i Umeå
Aktuella värden:
2020-05-09 08:15:10
Temperatur: 4,7 °C |
Lufttryck: 1020,9 hPa och Rising |
Luftfuktighet: 44 % |
Vindstyrka: 3,9 m/s från NNW, i byarna 7,1 m/s |
Kyleffekt: 1,5 °C |
Inne hos oss. Temp: 21,0 °C Fukt: 35 % |
Nederbörd.
Timmen: 0,0 mm |
Dygnet: 0,0 mm |
Gårdagen: 0,0 mm |
Månaden: 15,0 mm |
Året: 162,6 mm |
högsta - lägsta. | högsta - lägsta. |
Temp - Max: 5,5 °C Klockan: 07:18 | Temp - Max: 10,0 °C Klockan: 11:44 |
Temp - Min: 2,5 °C Klockan: 05:17 | Temp - Min: -2,4 °C Klockan: 01:52 |
Lufttryck - Max: 1021,0 hPa Klockan: 08:02 | Lufttryck - Max: 1022,6 hPa Klockan: 00:01 |
Lufttryck - Min: 1016,2 hPa Klockan: 00:00 | Lufttryck - Min: 1015,8 hPa Klockan: 19:07 |
Dagens sol och måntider.
Gryning: 02:25 |
Sol upp: 03:46 |
Sol ned: 21:27 |
Skymning: 22:50 |
Dagsljus: 20:25 tim:min |
Dag längd: 17:41 tim:min |
Morgondagen: There will be 6min 27s more daylight tomorrow |
Måne upp: ----- |
Månfas: Waning Gibbous ![]() |
Måne ned: 04:34 |
Till den ordinarie vädersidan
och vår webbsida.
och så fler bilder.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
|